هر آنچه که باید در مورد طراحی سایت (Web Design) بدانید

حتماً تا به امروز اصطلاح طراحی ‌سایت را زیاد شنیده اید، اما اگر از شما بپرسند: طراحی سایت یعنی چه؟ به احتمال زیاد جواب شما این است: یعنی طراحی سایت ها! که به صورت کلی پاسخ درست را داده اید. اما واقعاً طراحی سایت به همین سادگی که فکر می­کنید نیست.

 

این حرفه، مجموعه ‌ای از دانش‌های متفاوت است که باعث ساخته شدن یک سایت می­شود. قطعا متوجه این موضوع شده اید که برخی از سایت‌ها چقدر چشم نواز هستند، برخی از آنها ساده و مینیمال، بعضی‌ها زمان زیادی برای بارگذاری نیاز دارند و بعضی دیگر خیلی سریع بارگذاری می­شوند. عوامل زیادی در طراحی یک سایت نقش دارند تا آن را به یک سایت خوب و در واقع سریع و امروزی تبدیل کنند، که در ادامه به آن‌ها می­پردازیم.

هر آنچه که باید در مورد طراحی سایت  (Web Design) بدانید 2

از تاریخچه طراحی سایت چه می­دانید؟

 

طراحی سایت را در زمان بندی، معاصر می­دانند؛ چرا که اینترنت یک اختراع نوپا و جوان به حساب می­آید. طراحی سایت را می­توان با طراحی گرافیک، هنر‌های چند رسانه‌ای و یا رابط‌های کاربری مرتبط دانست، اما مناسب ترین زمینه‌ای که با این دانش مرتبط است، همین مقوله تکنولوژی است. به طور خلاصه، شروع طراحی سایت از سال ۱۹۸۹ بود. اما در آن زمان فقط فایل های متنی بودند که توسط مرورگر های تک بعدی قابل خواندن بودند. کمی بعد در سال ۱۹۹۳ مارک اندرسون و اریک بینا، مرورگر موزاییک (Mosaic Browser) را ساختند. نه خبری از عکس در صفحه‌های اینترنتی بود و نه موزیک و یا حتی رنگ بندی. یک سال بعد، کمپانی موزاییک، نام نت اسکیپ (Netscape) را به خود گرفت. نت اسکیپ توانست کدهای HTML خود را ارتقا دهد و دیگر پایبند به استانداردهای سابق نباشد. Netscape 1.1 کد هایی برای تغییر رنگ زمینه و فونت ها ایجاد کرد. در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ جنگ مرورگرها رخ داد. مایکروسافت وارد رقابت شد، کدهای Java و HTML‌های دینامیک ساخته شدند و در نهایت تمام این اتفاقات باعث بسیاری از خلاقیت های امروزی شد.

طراحی سایت در زمان معاصر

از سیستم WYSIWYG پیروی می‌کند، استفاده می‌کنند. روش WYSIWYG (What You See, Is What You Get) در واقع همان خروجی نهایی، که معمولاً پرینت است را به شما ارائه می­کند. درست مانند برنامه فتوشاپ یا Microsoft Word. این نوع ویرایشگر ها رابط بصری برای طراحی وب سایت‌ها را می­سازند و کدهای HTML و CSS را به صورت خودکار ارائه می­دهند و دیگر نیازی به نوشتن این کدها به صورت دستی نیست.

 

روش دیگر برای طراحی سایت، استفاده از سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس (WordPress) یا Joomla است. این سرویس ها، قالب‌های مختلف وب سایت را به شما ارائه می­دهند، که می توانید از آنها برای راه اندازی یک سایت استفاده کنید. طراحان می­توانند بعدا به ویرایش محتوا و شخصی سازی طرح کلی سایت بپردازند. با اینکه HTML و CSS برای ظاهر و طراحی سایت‌ها استفاده می­شوند، عکس‌ها باید جداگانه بر روی سایت قرار بگیرند. به همین علت گرافیک و طراحی سایت مکمل یکدیگر هستند؛ چرا که طراحان گرافیک عکس ها را برای استفاده در سایت آماده می­کنند. بعضی از برنامه‌های گرافیکی این موضوع را نیز راحت‌تر کرده اند. مثلاً در فتوشاپ گزینه Save for Web… وجود دارد، که عکس را برای استفاده در وب سایت ذخیره می­کند.

نمونه‌ای از کد نویسی سایت، با استفاده از HTML و CSS

طراحی سایت در ایران

 

اینترنت در ایران به صورت رسمی در سال ۱۹۹۳ (1372) به منظور استفاده در دانشگاه‌ ها راه اندازی شد. چند سال پس از آن زمان، فعالیت‌های طراحی سایت در ایران نیز آغاز شد. شرکت‌های طراحی سایت به وجود آمدند و رقابت بین آن ها شکل گرفت.

ثبت دیدگاه