سئو چیست؟

آیا در آرزوی رسیدن به صفحه اول گوگل و رونق کسب و کار خودهستید ؟ شاید شما نیزبه دلیل هزینه های سنگین سئو سایت و وابستگی خود به شرکت ها به این نتیجه رسیده اید که سئو کار سایت خود باشید.می دانید که امروزه مغازه ها و فروشگاه ها جای خود را به سایت های فروشگاهی و سایت های شرکتی داده اند . کسب کار حقیقی به سمت کسب و کار مجازی رفته وبرای جذب مشتری و کاربر از ورودی گوگل، سخت باهم رقابت میکنند .

 

سئو سایت همچون نقشه ای می تواند راهنمای مسیر کسب و کار مجازی شما باشد که با آگاهی و دقت به آن میتوانید به راحتی به صفحات برتر گوگل و صفحه اول گوگل و چه بسا  لینک اول گوگل برسید.

 

می خواهم به صورت گام به گام همراه شما صاحبان کسب و کار در این راه باشم تا با کمک هم ،سئو را بشناسیم.

 

در ابتدا لازم است با چند مفهوم در این مبحث آشنا شویم.

 

سئو چیست؟

از دیدگاه کسانی که با گوگل کار می‌کنند عبارت SEO مخفف سه کلمه Search Engine Optimization بهینه سازی برای موتورهای جستجو است.اما اخیرا دیدگاه الگوریتم های گوگل از سئو به search experience Optimization بهینه سازی تجربه کاربر از جستجو تغییر پیدا کرده است. به اصطلاح باید به کسب رضایت کامل کاربر از نتیجه یافت شده نیز اهمیت به خصوصی دهیم.

مقدمه طراحی سایت

سئو سایت چیست؟بهینه سازی سایت چیست؟چرا سایت باید سئو شود؟

بهینه سازی سایت یا سئو سایت به پلن یا بیزینیس کیس برنامه ریزی شده و بسار دقیق گفته می شود که رتبه سایتتان را در رتبه بندی الگوریتم های جستجو بهبود می بخشد و باعث می شود شما به مرور به صفحه اول گوگل برسید.

 

سئو کار کیست ؟سئو کار حرفه ای کیست؟

سئو کار یا سئو کاران حرفه ای اشخاصی هستند که در بازار فضای مجازی یا اینترنتی (online Sale) و تبلیغات فضای مجازی و اینترنتی تخصص و سابقه زیادی دارند . به افراد متخصص سئو سایت ، سئوکار حرفه ای میگویند. اما کلمه سئوکار حرفه ای (Professional Seo Works) و سئو کار صرفا در معنای کلمه تفاوتی ندارند ، و همچنین سئو کاران حرفه ای و سئو کاران هم چندان از نظر مفهوم و انجام کار تفاوت خاصی ندارند ،اگر شما به دنبال این هستنید که یک سئوکار حرفه ای باشید ، می بایست به صورت مداوم مطالعات و بررسی هایتان را در زمینه سئو ادامه دهید ، و سال ها در این زمینه فعالیت داشته باشید ، سئو کار حرفه ای مدرکی نیست که بتوانید با یک دوره آموزشی یک شبه به آن برسید ، سئو حرفه ای نه مبحثی در دانشگاهی دارد که تدریس شود و نه در موسسه آموزشی خاصی آموزش داده شود. نگران نباشید شما نیز خودتون نیز با فعالیت و کسب تجربه در این زمینه به این مهم دست پیدا میکنید.

 

کلمه کلیدی یا keyword چیست؟

کلمه کلیدی عبارتی هست که کاربران و مشتریان اینترنت برای پیداکردن سوال یا مطالب مورد نظر خود آن ها را در موتورهای جستجوگر از جمله گوگل و… سرچ می کنند. به عبارتی کلمه کلیدی مشخصه محتوای شما در سایت است. کلمه کلیدی همان چیزی است که باعث می گردد کاربران مطالب شما را در سایتتان ببیند. اگر محتوای شما در آن کلمات کلیدی در نتیاج نخست صفحات گوگل باشد کاربران دسترسی سریع تری به سایت شما پیدا میکنند. پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با موضوع کار شما یا برند شما وبه کاربردن کلمات کلیدی مناسب و اصولی از مهم ترین تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت است.

 

چگونه سایت خود را سئو کنم؟

به طور کلی سئو کردن سایت شامل دوبخش مهم است :

سئو داخلی سایت یا On-page Seo:

سئو داخلی سایت یک نوع بهینه سازی سایت در صفحات سایت و محتوای آن هاست تا ربات های جستجوگر گوگل به درک بهتری از محتوای سایت شما برسند .به طور مفصل درمقاله بعدی به این موضوع می پردازم.

 

سئو خارجی سایت یا به عبارتی Off-page Seo:

به مراحلی که در خارج از وب سایت خود برای انجام رتبه بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو یا SERP ها انجام می دهید ، اشاره دارد. اگر تمرکز زیادی روی On-page Seo دارید ، باید روی off pageکار کنید.موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ به دنبال وب سایت های مرتبط و قابل اعتماد برای کاربران خود هستند. استفاده ازOff-page Seo، درک کاربر و موتور جستجو را از وب سایت شما بهبود می بخشد. چگونه Off-page Seo انجام می شود؟ این کار با سایر وب سایتهای معتبر شروع می شود که از طریق محتوای آنها به وب سایت شما متصل می شوند. هنگامی که وب سایتهای معتبر وب سایت شما را پیوند می دهند یا تبلیغ می کنند ، این امر تأیید می کند که وب سایت شما دارای محتوای با کیفیت است.

 

 

سئو کلاه سیاه چیست ؟

سئوی کلاه سفید مجموعه ای از روش های بهینه سازی سایت است که مورد تتایید گوگل است.کلاه سفیدها درست مانند گوگل، رضایت کاربر و نیازهای او را دراولویت کار قرار می دهند،کاملا واضح است که سریع ترهم به نتیجه لازم میرسند.

 

سئو کلاه سفید چیست؟

سئوی کلاه سیاه روش ها و تکنیک هایی هست که مخالف قوانین الگوریتم های گوگل است و شاید شما را سریع تر به نتیجه دلخواه برساند ولی به مرورربات های گوگل شما را از لیست صفحات گوگل حذف کرده و سایت شما را پنالتی می کنند.

 

تا این جا چیستی و چرایی داستان سئو برایتان نمایان شد .خب حالا ابزار کار یک سئو کار را بدانید و با تهیه آن  ها دست به کار شوید .

 

 

ابزارهای کارسئو کاران چه هستند؟ seo tools  چه هستند؟

 

Google Analytics (گوگل آنالیتیکس): گزارش کامل و دقیق از ترافیک سایت شما را بیان می کند.

 

Ahrefs SEO toolbar: بررسی جامع سایت و صفحات سایت شما را امکان پذیر می کند.

 

Ahrefs’ Backlink Checker :  لینک های سایت  را دقیق بررسی میکند.

 

Pingdom : سرعت لود سایت و تست آن از تمام نقاط دنیا را بررسی می کند.

 

Gtmetrix سایت از مشکلات فنی در کدها گرفته تا بهینه بودن سایت بررسی و چک می کند.

 

Yoast SEO : پیشنهادهایی برای بهینه سازی پست های وبلاگ شما و به طور کلی محتوا سایت برای موتور جستجو فراهم می کند.

 

Google Page Speed Insights:  سایت را با فاکتورهای مختلف در deviceهای مختلف از جمله گوشی و لپ تاپ و تب لت برری می کند.

 

Moz Local Listing Score :  صورت سئومحلی یا همان سئوlocal  سایت شما را بررسی می کند.

 

Moz Link Explorer:  صفحات سایت و خود سایت و لینک های سایت را آنالیز می کند.

 

Keyword tool.io : صدها ایده و پیشنهاد کلمه کلیدی براساس کلمات محصولات یا برند شما را برای شما فراهم می کند.

 

Google Search Console + Bing Webmaster Tools : تجزیه و تحلیل مداوم وب سایت ، هشدارها و گزارش خطاها را بیان می کند.

 

Google Keyword Planner: یک ابزار کاربردی برای پیدا کردن کلمه کلیدی برند و کسب و کارشما (ببینید کاربران عمومی چه چیزی در گوگل سرچ میکنند).

 

Google.com in an Incognito Window: همان سرچ گوگل که بر اساس سرچ شما به شما چند کلمه دیگر پیشنهاد می دهد.

 

Google Trends: ابزاری برای اینکه محبوبیت جستجوی نسبی موضوعات را مشاهده کنید.

 

SEO Web Page Analyzer: با این ابزار یک تحلیل کامل در صفحه از وب سایت خود دریافت کنید.

 

SERP Simulator : نحوه مشاهده صفحات وب شما در نتایج جستجوی Google را پیش نمایش می دهد.

 

Schema Creator: نحوه نمایش صفحات وب شما در نتایج جستجو را سفارشی کنید.

 

Similar Web آمار سایت برای هر دامنه را مشاهده می کنید.

 

SERP Robot: موقعیت رتبه بندی خود را تا پنج کلمه کلیدی مشاهده کنید.

 

XML Sitemaps: ساختن سایت مپ برای سایت را ممکن می سازد.

 

Brow seo: وب سایت خود را به روشی که موتور جستجو می بیند مشاهده کنید.

 

SEO Site Checkup: با این ابزاروب سایت خود را درمورد مسائل مربوط به seo on page و سئو تکنیکال چک کنید.

 

Link Miner: با این ابزار لینک های شکسته سایتتان را شناسایی میکنید.

 

 Copy scape :این ابزار به چک کردن محتوای کپی شده در سایت می پردازد.

 

Structured Data Testing Tool: بررسی و ازمایش ساختار داده ها در سایت را فراهم می کند.

 

Histats.Com: با این ابزار آمار کامل و دقیق وب سایت خود را ببینید.

 

Built with: با این ابزار تکنولوژی های به کار رفته در سایت را بررسی کنید.

 

Robots.txt Generator: با این ابزار به راحتی robot.txt بسیار مهم برای سایت خود تولید کنید.

 

SEO Site Checkup:  امتیاز سئو سایت را بررسی می کند.

 

Quick Sprout Website Analyzer: آنالیز کامل وب سایت شما از نظر سئوسایت را فراهم می کند.

 

Backlinkwatch.Com: بررسی کردن بک لینک های سایت را براحتی انجام می دهد.

 

Open Site Explorer: آنالیز کامل سایت را انجام می دهد.

 

قصد دارم فقط به نام بردن ابزار کفایت کنم و در مقاله بعدی به طور مفصل و دقیق راجع به آن ها و نحوه کار با ان ها و بدست آوردن آنالیز دقیق از آن ها بپردازم .

 

اخیرا مشاهده میکنید که گوگل خلاف انتظار شما رفتار میکند و بعضی جاها میبینید که دست شما رو در بازی سئو خوانده است مشکل از کجاست چه می شود که گوگل تمام تلاش های سئو کاران را برای رسیدن به صفحه اول گوگل بر باد می دهد ? جواب شما همین جاست تاریخ تکرار می شود از آن برای آینده درس بگیرید..
تاریخ تکرار می شود این جمله را زیاد شنیده اید پس بیاید با آنالیز دقیق تاریخچه الگوریتم های گوگل به دنبال سرنخ های سئو2020باشيم.
قصد دارم تاریخ را از جلو به عقب ببرم و تقاضاي ويدو چک بدهم .

 

چیزهایی که اخیرا در مورد فاکتورهای سئو 2020تا اکنون گفته شده است :

 

فاکتورهای سئو 2020 

DOMAIN FACTOR
CONTENT FACTORS
Site structure & code factors
Performance & security factor
User interctions factors
Links factor
Bonus :cool infographics

 

DOMAIN FACTOR چیست؟

نقش Domain در فاکتورهای رنکینگ گوگل آن هم در موارد نخست نشان دهنده میزان اهمیت این موضوع دارد که مواردی از جمله نام دامنه ،عمر دامنه، وجود کلمه کلیدی در دامنه ،قرارگرفتن کلمه کلیدی در ابتدای دامنه،مدت زمان ثبت دامنه ،کلمه کلیدی در ساب دامین ،تاریخچه دامنه ،EMD یا همان تطابق نام دامنه،عمومی یا خصوصی بودن اطلاعات دامنه ،جریمه نبودن مالک دامنه ،پسوند دامنه را شامل می شود.

 

 

CONTENT FACTORS چیست؟

فاکتور محتوا یا همان contetnt factor بعد از دامنه محتوا شاید پراهمیت ترین عامل درسئو 2020 باشد که با رعایت مواردی از جمله :وجود کلمه کلیدی در تگ titele،کلمه کلیدی در تگ h1،کلمه کلیدی در ابتدای تگ تایتل ،کلمه کلیدی در متای توضیحات ،استفاده از کلمه کلیدی در محتوا،طول محتوا ،فهرست مطالب ،تراکم کلمه کلیدی ،کمک گرفتن از LSI، عمیق بودن مطالب ،سرعت ،سرعت لود ،استفاده از AMP، یکسان بودن محتوای صفحه ،محتوای تکراری ،الگوریتم مرغ مگس خوار ،Rel=canonical،بهینه سازی تصاویر،بروز رسانی محتوا و تعداد بار بروز رسانی ،تاریخ بروز رسانی صفحه،برجسته کردن کلمات کلیدی ،کلمه کلیدی در تگ  h2,h3، لینک خروجی و موضوع لینک خروجی،املا و گرامر ،محتوای سندیکال ،بهینه سازی برای موبایل ،قابل استقاده از تلفن همراه ،محتوای پنهانی در موبایل و…. است .

 

در مقاله بعدی به صورت کاملا دقیق و ریز به ادامه فاکتورهای سئو 2020 می پردازم .

ثبت دیدگاه