آموزش نصب وردپرس

برای شروع کار و نصب وردپرس، باید ابتدا یک هاست خریداری کنید. بهتر است از یک هاست لینوکسی استفاده کنید چون با وردپرس سازگاری بیشتری دارد. اکثر هاستینگ ها از CPanel استفاده می‌کنند اما برخی از هاستینگ های ایرانی از کنترل پنل دایرکت ادمین نیز استفاده می‌کنند.

با توجه به اینکه CPanel مورد استفاده بیشتری قرار گرفته و کاربر پسند تر می باشد، من در این قسمت نصب و راه اندازی وردپرس را بر روی CPanel برای شما عزیزان شرح می دهم. البته کار با دایرکت ادمین هم تقریبا مانند CPanel می باشد و تنها در ظاهر کمی متفاوت می باشند برای همین شما می توانید این آموزش را به هر دوی آنها تعمیم دهید.

 

CPanel چیست؟

 

سی پنل یک محیط گرافیکی می باشد که امکانات هاست خریداری شده را به صورت کاربر پسند در اختیار شما قرار می دهد و شما با ورود به این پنل، امکان مدیریت فضا، ایمیل ها، فایل های وب سایت، امنیت و غیره را خواهید داشت.

نحوه ورود به CPanel:

 

معمولا بعد از اینکه Cpanel را از هر شرکتی خریداری کردید، برای شما یک ایمیل شامل اطلاعات آدرس، نام کاربری و رمز ورود به CPanel برایتان ارسال می شود. شما با کلیک کردن بر روی آدرس پنل CPanel و یا یکی از آدرس های زیر می توانید به پنل ورودی CPanel دسترسی پیدا کنید.

 

آدرس های عمومی Cpanel:

 

علاوه بر آدرس ارسال شده با ایمیل، آدرس های عمومی برای CPanel نیز همیشه موجود می باشند که شما برای دسترسی به سی پنل می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

 

1) Domain/cpanel

2) domain:2082

 

برای مثال اگر دامین شما www.agahifori.com باشد، آدرس CPanel شما:

 

1) www.agahifori.com/cpanel

2) www.agahifori.com:2082

نکته: البته این آدرس ها فقط زمانی فعال می شوند که دامین شما نیز در DNS مربوطه فعال شده باشد. یعنی اینکه شما وقتی آدرس دامین خود را در آدرس بار مرورگرتان باز می کنید، سایت شما نشان داده شود. توجه داشته باشید که بعد از خرید دامین و اتصال به هاست، معمولا فعال شدن دامین شما ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد، لذا تا قبل از فعال شدن شما فقط می توانید از طریق آدرس ارسالی در ایمیل به CPanel دسترسی داشته باشید.

 

بعد از این که شما به آدرس Cpanel سایتتان رفتید مطابق شکل بالا از شما نام کاربری و  رمز می خواهد که باید نام کاربری و رمز خود را وارد کرده تا بتوانید وارد Cpanel سایت بشوید

بعد از ورود، شما با محیط گرافیکی به مانند عکس نشان داده شده روبرو می شوید.

 

همانطور که ملاحظه می کنید، این پنل امکانات زیادی را به صورت گرافیکی و کاربرپسند در اختیار شما قرار می دهد. 

 

در ستون سمت راست شما می تواید اطلاعات مربوط به هاست خود را ببینید.

مراحل نصب و راه اندازی وردپرس:

 

در این مرحله، بدون هر گونه اتلاف وقت، می رویم سراغ نصب و راه اندازی وردپرس که به ترتیب شامل ساخت دیتابیس، آپلود و نصب فایل های وردپرس می باشد.

ساخت دیتابیس:

 

ابتدا در قسمت دیتابس ها (DATABASES) بر روی MySQL DATABASES کلیک می کنیم و بعد شروع به ساختن دیتابس برای وب سایت وردپرسی مان می کنیم.

بعد وارد صفحه مدیریت دیتابس ها شده و مراحل ساخت دیتابیس را به مانند شکل زیر انجام می دهیم.

گام 1:

 

با وارد کردن یک پسوند برای دیتابیس به حروف انگلیسی و زدن دکمه Create Database دیتابیس را می سازیم. برای مثال در شکل روبرو خود CPanel یک پیشوند برای ما قرار داده که ما هم پسوند db را به آن اضافه می کنیم و نام دیتابیس ما vakilebr_db می شود.

 

گام 2:

 

در این گام، با وارد کردن یک پسوند برای نام کاربری دیتابیس (USER NAME) به حروف انگلیسی و انتخاب رمز و تکرار آن و زدن دکمه Create User نام کاربری و رمز را برای دسترسی به دیتابیس می سازیم.

 

گام 3:

 

دز گام آخر، با انتخاب دیتابیس و نام کاربری و زدن دکمه Add دیتابیس را به نام کاربری متصل می کنیم.

 البته در گام 3 بعد از زدن این دکمه Add به یک صفحه دیگر برده می شویم تا اجازه های لازم برای این نام کاربری را انتخاب کنیم.

در این قسمت تمامی گزینه ها را انتخاب کرده و دکمه Make Changes را می زنیم.

 

بعد از این مراحل کار ساخت دیتابیس ما تمام می شود و شما باید نام دیتابیس، نام کاربری و رمز ورود را با خود یادداشت کنید تا در هنگام نصب وردپرس از آنها استفاده کنیم.

آپلود فایل های وردپرس:

 

برای اینکه بتوانید فایل های وردپرس را بر روی سایت خود آپلود کنید، می بایست ابتدا آخرین نسخه این نرم افزار را از وب سایت وردپرس فارسی دانلود کرده و بر روی رایانه شخصی خودتان به طور موقت در یک پورشه ذخیره نمایید.

بعد از دانلود بسته وردپرس که به صورت یک فایل ZIP می باشد، در پنل CPanel بر روی مدیریت فایل (File Manager) به مانند شکل روبرو کلیک می کنیم.

بعد بر روی پورشه public_html کلیک می کنیم.

بعد از وارد شدن پورشه public_html تمامی فایل ها و پورشه ها را به جز پورشه cgi-bin پاک می کنیم.

در این مرحله با کلیک بر روی منو آپلود در بالای صفحه، فایل وردپرس را که قبلا دانلود کرده بودیم از روی رایانه خود بر روی هاست آپلود می کنیم.