آموزش نصب وردپرس

طراحی سایت با وردپرس امروزه به یکی از پرکاربردترین روش ها برای طراحی سایت ها در دنیا تبدیل شده است. پس بدون اتلاف وقت به سراغ آموزش نصب وردپرس می رویم.

 

برای شروع کار و نصب وردپرس، باید ابتدا یک هاست خریداری کنید. بهتر است از یک هاست لینوکسی استفاده کنید چون با وردپرس سازگاری بیشتری دارد. اکثر هاستینگ ها از CPanel استفاده می‌کنند اما برخی از هاستینگ های ایرانی از کنترل پنل دایرکت ادمین نیز استفاده می‌کنند.

آموزش نصب وردپرس، طراحی سایت با وردپرس

با توجه به اینکه CPanel مورد استفاده بیشتری قرار گرفته و کاربر پسند تر می باشد، من در این قسمت نصب و راه اندازی وردپرس را بر روی CPanel برای شما عزیزان شرح می دهم.

 

البته کار با دایرکت ادمین هم تقریبا مانند CPanel می باشد و تنها در ظاهر کمی متفاوت می باشند برای همین شما می توانید این آموزش را به هر دوی آنها تعمیم دهید.

 

CPanel چیست؟

 

سی پنل یک محیط گرافیکی می باشد که امکانات هاست خریداری شده را به صورت کاربر پسند در اختیار شما قرار می دهد و شما با ورود به این پنل، امکان مدیریت فضا، ایمیل ها، فایل های وب سایت، امنیت و غیره را خواهید داشت.

 

نحوه ورود به CPanel:

 

معمولا بعد از اینکه Cpanel را از هر شرکتی خریداری کردید، برای شما یک ایمیل شامل اطلاعات آدرس، نام کاربری و رمز ورود به CPanel برایتان ارسال می شود. شما با کلیک کردن بر روی آدرس پنل CPanel و یا یکی از آدرس های زیر می توانید به پنل ورودی CPanel دسترسی پیدا کنید.

 

آدرس های عمومی Cpanel:

 

علاوه بر آدرس ارسال شده با ایمیل، آدرس های عمومی برای CPanel نیز همیشه موجود می باشند که شما برای دسترسی به سی پنل می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

 

1) Domain/cpanel

2) domain:2082

 

برای مثال اگر دامین شما agahifori.com باشد، آدرس CPanel شما:

 

1) agahifori.com/cpanel

2) agahifori.com:2082

پنل سیپنل در آموزش نصب وردپرس

نکته: البته این آدرس ها فقط زمانی فعال می شوند که دامین شما نیز در DNS مربوطه فعال شده باشد. یعنی اینکه شما وقتی آدرس دامین خود را در آدرس بار مرورگرتان باز می کنید، سایت شما نشان داده شود. توجه داشته باشید که بعد از خرید دامین و اتصال به هاست، معمولا فعال شدن دامین شما ممکن است تا 24 ساعت زمان ببرد، لذا تا قبل از فعال شدن شما فقط می توانید از طریق آدرس ارسالی در ایمیل به CPanel دسترسی داشته باشید.

 

بعد از این که شما به آدرس Cpanel سایتتان رفتید مطابق شکل بالا از شما نام کاربری و  رمز می خواهد که باید نام کاربری و رمز خود را وارد کرده تا بتوانید وارد Cpanel سایت بشوید

بعد از ورود، شما با محیط گرافیکی به مانند عکس نشان داده شده روبرو می شوید.

 

همانطور که ملاحظه می کنید، این پنل امکانات زیادی را به صورت گرافیکی و کاربرپسند در اختیار شما قرار می دهد. 

 

در ستون سمت راست شما می تواید اطلاعات مربوط به هاست خود را ببینید.

محیط گرافیکی مدیریت سیپنل در آموزش نصب وردپرس

مراحل نصب و راه اندازی وردپرس:

 

در این مرحله، بدون هر گونه اتلاف وقت، می رویم سراغ نصب و راه اندازی وردپرس که به ترتیب شامل ساخت دیتابیس، آپلود و نصب فایل های وردپرس می باشد.

ساخت دیتابیس:

 

ابتدا در قسمت دیتابس ها (DATABASES) بر روی MySQL DATABASES کلیک می کنیم و بعد شروع به ساختن دیتابس برای وب سایت وردپرسی مان می کنیم.

گزینه دیتابیس ویزارد در محیط گرافیکی مدیریت سیپنل در آموزش نصب وردپرس

بعد وارد صفحه مدیریت دیتابس ها شده و مراحل ساخت دیتابیس را به مانند شکل زیر انجام می دهیم.

گام 1:

 

با وارد کردن یک پسوند برای دیتابیس به حروف انگلیسی و زدن دکمه Create Database دیتابیس را می سازیم. برای مثال در شکل روبرو خود CPanel یک پیشوند برای ما قرار داده که ما هم پسوند db را به آن اضافه می کنیم و نام دیتابیس ما vakilebr_db می شود.

 

گام 2:

 

در این گام، با وارد کردن یک پسوند برای نام کاربری دیتابیس (USER NAME) به حروف انگلیسی و انتخاب رمز و تکرار آن و زدن دکمه Create User نام کاربری و رمز را برای دسترسی به دیتابیس می سازیم.

 

گام 3:

 

دز گام آخر، با انتخاب دیتابیس و نام کاربری و زدن دکمه Add دیتابیس را به نام کاربری متصل می کنیم.

صفحه نتظیمات دیتابیس ویزارد در محیط گرافیکی مدیریت سیپنل در آموزش نصب وردپرس

 البته در گام 3 بعد از زدن این دکمه Add به یک صفحه دیگر برده می شویم تا اجازه های لازم برای این نام کاربری را انتخاب کنیم.

در این قسمت تمامی گزینه ها را انتخاب کرده و دکمه Make Changes را می زنیم.

 

بعد از این مراحل کار ساخت دیتابیس ما تمام می شود و شما باید نام دیتابیس، نام کاربری و رمز ورود را با خود یادداشت کنید تا در هنگام نصب وردپرس از آنها استفاده کنیم.

دادن مجوزات لازم به کاربر در صفحه نتظیمات دیتابیس ویزارد در محیط گرافیکی مدیریت سیپنل در آموزش نصب وردپرس

آپلود فایل های وردپرس:

 

برای اینکه بتوانید فایل های وردپرس را بر روی سایت خود آپلود کنید، می بایست ابتدا آخرین نسخه این نرم افزار را از وب سایت وردپرس فارسی دانلود کرده و بر روی رایانه شخصی خودتان به طور موقت در یک پورشه ذخیره نمایید.

بعد از دانلود بسته وردپرس که به صورت یک فایل ZIP می باشد، در پنل CPanel بر روی مدیریت فایل (File Manager) به مانند شکل روبرو کلیک می کنیم.

گزینه مدیریت فایل ها در محیط گرافیکی مدیریت سیپنل در آموزش نصب وردپرس

بعد بر روی پورشه public_html کلیک می کنیم.

پورشه public_html در آموزش نصب وردپرس

بعد از وارد شدن پورشه public_html تمامی فایل ها و پورشه ها را به جز پورشه cgi-bin پاک می کنیم.

محتویات پورشه public_html در آموزش نصب وردپرس

در این مرحله با کلیک بر روی منو آپلود در بالای صفحه، فایل وردپرس را که قبلا دانلود کرده بودیم از روی رایانه خود بر روی هاست آپلود می کنیم.

آپلود فایل وردپرس در آموزش نصب وردپرس

بعد با انتخاب فایل آپلود شده، بر روی دکمه EXTRACT می زنیم تا فایل های داخل پورشه ZIP شده را برایمان باز کرده و بر روی سرور بریزد.

گشودن فایل وردپرس در آموزش نصب وردپرس

بعد از باز کردن فایل ها، متوجه می شویم که یک پورشه با نام wordpress ساخته شده است و تمامی فایل ها درون این پورشه قرار دارند.  

انتقال فایل های وردپرس در آموزش نصب وردپرس

حال باید تمامی فایل های درون پورشه wordpress را خارج کرده و در داخل پورشه اصلی public_html قرار دهیم. برای این کار، ابتدا وارد پوشه wordpress شده و دکمه Select All را می زنیم بعد بر روی دکمه Move کلیک می کنیم. 

پروسه انتقال فایل های وردپرس در آموزش نصب وردپرس

بعد از کلیک بر روی دکمه Move پنچره ای باز می شود که از ما مسیر انتقال فایل ها را می خواهد. شما به سادگی با پاک کردن تمامی مسیر به جز public_html فایل ها را به داخل پورشه public_html منتقل می کنید. 

خروج از شاخه وردپرس در آموزش نصب وردپرس

خوب، از اینجا به بعد کار آسان تر می شود و فقط تنظیمات را ادامه می دهیم و فعلا کاری دیگر با فایل ها نداریم. پس یک مرورگر مانند کروم باز کرده و آدرس سایتمان را در آن وارد می کنیم. بعد از وارد کردن آدرس سایت با صفحه ای روبرو می شویم که وردپرس از ما می خواهد تا اگر اطلاعات سایت مان و دیتابیس آماده می باشد، نصب را آغاز کنیم. پس بر روی دکمه بزن بریم در پایین صفحه کلیک می کنیم.

آغاز تنظیمات نصب وردپرس در آموزش نصب وردپرس

با زدن بر روی دکمه بزن بریم وارد صفحه ای می شویم که از ما می خواهد تا تنظیمات دیتابیس را وارد کنیم. اطلاعات دیتابیس را مانند آنچه که در قبل برای دیتابیس ساخته ایم وارد می کنیم. شما تنها 3 مورد اول که شامل (“نام پایگاه‌داده”، “نام‌کاربری”، “رمز”) می باشد را وارد می کنید و دور مورد آخر را بدون تغییر رها کنید. در پایان بر روی دکمه فرستادن کلیک می کنیم.

تنظیمات دیتابیس برای نصب وردپرس در آموزش نصب وردپرس

حال اگر اطلاعات دیتابیس را به درستی همانند آنچه که در موقع ساختن دیتابیس وارد کرده باشیم، اطلاعات ما را تایید و صفحه روبرو را نشانمان می دهد. بر روی دکمه راه اندازی نصب می زنیم و به مرحله بعد می رویم.

تایید تنظیمات موفق دیتابیس در آموزش نصب وردپرس

حال در صفحه بعد، وردپرس از ما می خواهد تا عنوان سایتمان و شناسه کاربری و رمز عبور برای قسمت مدیریت را بسازیم. یادتان نرود که شناسه کاربری و رمز عبور قسمت ودیریت را در جایی یادداشت کنید.

 

نکته: تیک “از موتورهای جستجو در خواست کن …” را نزنید.

 

در پایان بر روی راه اندازی وردپرس کلیک می کنیم.

تنظیمات عنوان سایت و ساخت نشانه کاربری و رمز قسمت مدیریت در آموزش نصب وردپرس

خوب، کار نصب به پایان رسید و سایت ما آماده می باشد.

تایید اتمام نصب وردپرس در آموزش نصب وردپرس

حال با وارد کردن آدرس سایتان می توانید پیش نمایش اولیه سایت خود را که با قالب پیش فرض وردپرس می باشد، مشاهده کنید. برای ورود به قسمت مدیریت نیز از آدرس های زیر باید استفاده کنید:

 

1) domain/wp-admin

2) domain/wp-login.php

 

برای مثال اگر دامین شما agahifori.com باشد، آدرس قسمت مدیریت وردپرس شما:

 

1) agahifori.com/wp-admin

2) agahifori.com/wp-login.php

صفحه ورود به قسمت مدیریت وردپرس

در آموزش های بعدی سعی می کنم تا نحوه کار با قسمت مدیریت وردپرس و نحوه نصب و راه اندازی چند قالب نمونه را انشاالله برایتان آموزش بدهم.

ثبت دیدگاه